Csapatmunka 1. – Bevezetés (általános előnyei)

Hatékonyságnövelő projektjeink értékesítési szakaszában gyakran kérdezik, hogy milyen módszerekkel dolgozunk. Természetesen vannak sokszor bizonyított eszközrendszerek, azonban elsődlegesnek tekintjük, hogy mindig az ügyféllel közösen feltárt probléma határozza meg a projekt irányát, és felhasznált eszközök sorát. Azonban kijelenthetjük, hogy van egy szervezetfejlesztési, és probléma megoldási módszer (vagy nevezhetjük segédeszköznek), amely állandó jelenlétet képvisel a hatékonyságnövelő projektjeink során. Ez pedig a csapatmunka.

A kifejezés divatos, és valamelyest elcsépelt is, de értelme csak akkor van, ha valódi tartalom áll mögötte. Az általunk indukált változtatások, és a projekt során végrehajtott folyamatoptimalizálások csak akkor válhatnak általánosan elfogadottá, a leginkább hatékonnyá, ha minden érintett szervezeti tagot valamilyen módon bevonunk az ötletbörzékbe, és a döntési folyamatokba. Bár igen triviálisnak, és egyszerűnek tűnik a csapatmunka, szervezeti felhasználása és bevezetése, tapasztalataink alapján nyugodtan kijelenthetjük, hogy az eredményes, hatékony, és tartós sikerek érdekében igen sok feltételnek meg kell felelnie a csapatmunka szervezésének, alkalmazásának.

Nem elég csupán a feladatok köré csapatokat szervezni, de kiemelt figyelmet kell fordítani a csapat összetételére, annak érdekében, hogy a várt eredményeket érjük el. Bizonyos személyi (attitűd) feltételeknek megfelelő szervezeti tagok kiválasztása elengedhetetlen.

Nem mellékes – sőt talán a legfontosabb – a moderátor (csapatvezető) személye. Nem elegendő, hogy az adott témában releváns tudással rendelkezzen az adott vezető, de rendelkeznie kell olyan készségekkel, és kompetenciákkal, amelyek biztosítják, hogy a csapat tudása maximálisan ki legyen használva, és a lehető legrövidebb idő alatt a legjobb eredményt érjék el.

Ilyen készségek, és kompetenciák:

 konfliktuskezelés

 válságmenedzser

 változásmenedzser

 jó időgazdálkodás

 tud feladatot delegálni

Természetesen nem csak a tagok, és a vezető kiválasztásának vannak meg a maga szabályai és feltételei, de a csoport megbeszéléseinek is fontos szabályai vannak. Csak ezek betartásával lehetnek az egyes team ülések eredményesek, nem pedig csak felesleges és időrabló események. Fontos, hogy legyen célja, időtartama, vezetője, továbbá mindig legyenek meghatározva feladatok, amelyekhez felelős, és határidő is tartozik.

A csapatmunka elméleti háttere a fentebbi leírásnál lényegesen bővebb, és rengeteg szervezetfejlesztési filozófia épül rá/használja (scrum, kaizen stb.), azonban fontosnak tartjuk kiemelni, hogy nem csak valamilyen módszerrel kombinálva vagy annak részeként, hanem önmagában is tartós sikerek érhetőek el használatával, így magunk is folyamatosan használt eszközrendszerként tekintünk rá.

A cikk folytatódik: [button size=”normal” type=”info” value=”Csoportmunka 2.” href=”http://www.hatekonysagnovelese.hu/csapatmunka-2-elonyok/”]

Amennyiben felkeltettük érdeklődését keresse fel honlapunkat:
[button size=”normal” type=”info” value=”Csoportmunka – Szervezetfejlesztés” href=”http://lichtenberg.hu/szolgaltatasaink/szervezetfejlesztes/”]

Ha szeretne a témában további érdekességeket olvasni, akkor tekintse meg egyéb cikkeinket:
[button size=”normal” type=”info” value=”Cikkeink” href=”http://www.hatekonysagnovelese.hu/category/egyeb/”]

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük